fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

J. Zemke o militarnych wnioskach dla Polski z wojny w Ukrainie

11 kwietnia 2022 r. w lokalu Stowarzyszenia „Kuźnica” w Krakowie odbyło się spotkanie z dr. Januszem Zemke, byłym sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, wieloletnim posłem na Sejm RP i eurodeputowanym z ramienia lewicy.

Spotkanie miało formę hybrydową, bowiem można było w nim uczestniczyć również za pośrednictwem platformy Zoom.

Tematem rozmowy były „Militarne wnioski z wojny na Ukrainie dla Polski”.

Gość spotkania w merytorycznym i klarownym wystąpieniu sformułował dziewięć tytułowych wniosków, które kolejno szczegółowo omawiał:

1. Nie da się dzisiaj prowadzić wojny bez bieżącego rozpoznania, głównie za pomocą bezpilotowców.

2. To wojna pokazuje rzeczywisty potencjał militarny, a nie defilady, spoty wyborcze czy konferencje prasowe.

3. Najbardziej palącą potrzebą dla polskiego wojska jest rozwój obrony powietrznej kraju.

4. Trzeba świadomie decydować, czy zakupuje się sam sprzęt, czy również technologie/offset.

278565918 7495814787127004 827560994640113445 n   278578213 7495815903793559 7159572826176549216 n

5. Nie da się w trakcie wojny sprawnie przemieszczać większych jednostek, ale muszą być one odpowiednio rozlokowane zawczasu.

6. Należy doceniać czynnik konsolidacji społecznej i kompetencji (lub ich braku) u najwyższych władz państwowych.

7. Trzeba wyciągać wnioski z aktualnej sytuacji i niekiedy modyfikować wcześniejsze sądy: wojna na Ukrainie pokazała na przykład zasadność koncepcji wojsk obrony terytorialnej (podobnie wcześniejszy wkład WOT w różne działania w trakcie epidemii COVID-19).

8. Należy doceniać wagę wojny informacyjnej.

9. Kluczowa jest rola lokalnych liderów i polityków samorządowych – tylko samo wojsko nie wystarczy.

Następnie rozpoczęła się dyskusja, którą otworzył moderujący spotkanie prezes „Kuźnicy” dr Paweł Sękowski, pytaniem o to, czy lewica powinna zmienić dotychczasowy punkt widzenia, zgodnie z którym niejednokrotnie krytykowano wysokie wydatki na obronność (postulując przekierowanie znacznej części tych środków na cele np. kultury), zwłaszcza, że Polska i tak pozostanie słabsza militarnie od Rosji.

Dr Janusz Zemke odpowiedział na to pytanie twierdząco: nie zapominając o kulturze, należy dbać o uzbrojenie i wyszkolenie polskiej armii. Wojna na Ukrainie wyraźnie pokazała bowiem, że „pomaga się temu, komu warto pomagać, kto ma własne solidne podstawy” – sojusznicy zachodni zaczęli realnie wspierać Ukrainę wtedy, dopiero wtedy, gdy ta udowodniła swoją waleczną postawą i skuteczną obroną, że ma realne szanse na sukcesy w wojnie z Rosją.

Kolejne pytania zadawali: Daniela Tratkiewicz, wiceprezeska „Kuźnicy” Halina Krywak, Filip Ratkowski wiceprezes „Kuźnicy” Rafał Skąpski, prezes-senior Andrzej Kurz, Jan Broniek, Adam Jaśkow, Piotr Plebańczyk, prof. Marian Stępień i Jacek Pelczar.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania całego spotkania pod poniższym linkiem:

https://www.kuznica.org.pl/11-kwietnia-2022-nagranie.../

źródło: https://www.facebook.com/kuznica, 25 kwietnia 2022 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem